Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Akce v minulých letech > Události roku 2009 > Události, akce duben-červen 09

Události, akce duben-červen 09

Turnaj stolní tenis

V sobotu 11.4.2009 proběhl v budově OÚ Tučín Velikonoční turnaj o cenu starosty obce ve stolním tenise. Volné soboty před Velikonočním pondělím využilo 7 chlapců z Tučína, Želatovic, Podolí i Přerova a 17 mužů z Tučína, Grymova, Radslavic, Přerova a Bruntálu, aby si zahráli stolní tenis a vyhráli případně nějakou cenu. V kategorii chlapců do 16 let se systémem každý s každým probojoval do čela tabulky a cenu starosty obce Tučín získal Tomáš Čtvrtníček z Tučína před druhým Zdeňkem Dorazilem ze Želatovic a třetím Martinem Doležalem z Tučína. V kategorie mužů byla rozlosována do tří skupin. V každé skupině bojovali o postup do finálového vyřazovacího pavouka hráči systémem každý s každým. Ze skupiny A postoupil z prvního místa Zavadil Jiří z Grymova, z druhého místa Zemánek Leoš z Radslavic a z třetího místa Novák Zdeněk z Tučína. Ze skupiny B postoupil Ing. Miroslav Vyrubalík z Bruntálu, Svatopluk Doležal z Tučína a ze skupiny C postoupili Šuterík Ladislav z Přerova, Tesař Milan, z Přerova a Kučerka Pavel z Tučína. Z finálového vyřazovacího pavouka vzešel souboj o třetí místo mezi Zemánkem a Šuteríkem, ze kterého vyšel vítězně Zemánek poměrem 3:1. Ve finálovém boji o prvenství zvítězil Vyrubalik nad Zavadilem poměrem 3:0. Cena starosty obce Tučín pro rok 2009 tak putuje do Bruntálu. Všichni přítomní byli spokojeni se strávenou sobotou a dobrou úrovní turnaje.

Stavění máje

V pátek 1.května se sešli nadšenci,sportovci i hasiči aby společně postavili májku. Doprava ze sousední obce Pavlovice u Přerova není jednoduchá, ale schopnosti našeho řidiče jsou dobré a tak vše dopadlo dobře. V letošním roce jsme stavěli za pomocí techniky (kolový bagr JCB). Ten pomohl zvláště se zvedáním. Zajištění a ustavení zůstalo na zdatných chlapech.

Kácení máje

Kácení máje
V sobotu 23.května se jeviště v areálu koupaliště proměnilo barevnými kulisami na Karlštejn. Byl to první náznak v jakém duchu proběhne letošní scénka kácení máje. Úvod však patřil dětem z MŠ Tučín. Krátké vystoupení říkanek a písniček bylo trošku poznamenáno návratem ze školy v přírodě, takže byly děti velice živé. Ale i to patří k těm nejmenším. Pak už patřil parket dětské taneční country skupině Divoké růže z Tučína, které zaujaly přítomné diváky svým vystoupením. Pod vedení Jany a Vaška opět dokázaly že umí a mohou své umění předvádět i ve větších městech. Po country nastoupila na jeviště moderní hudba, na kterou předvedly své choreografické vlastní zpracování tanců děvčata z Tučína pod názvem Divoké kočky. I těchto několik ukázek bylo oceněno potleskem přítomných. Od tanečků se program přehoupl do historie a s ní i vystoupení skupiny scénického šermu Cordiallo se Standou Solařem z Tučína. Pak již patřilo dějství Nadšencům, kteří předvedli ukázku z filmu Noc na Karlštějně, u které jako komparz sehráli znamenitě svou roli právě i zbrojnoši z Cordialla. Hlavní role však obsadili Nadšenci včetně příjezdu královny na koni a nechyběla ani známá scéna ze zbrojnice s tancem na stole za doprovodu písně Hoja,hoj,hoja hoj v králi máme zastání… .Celá scénka byla zakončena udělením souhlasu krále zbrojnošům pokácet májku. Tradičně se při pádu májky utkali o zástavu děti a mládež. V letošním roce byla nejhbitější a největší kus zástavy přinesla Kája, nebo snad Áďa Benešová? Kdo je má furt rozpoznávat když jsou tak stejné že? Po skácení se na jeviště naskládala skupina Minimax z Hranic, která hrála k tanci i poslechu do ranních hodin.letošní kácení opět potvrdilo, že obnovení této tradice byl správný krok a stále vyšší úroveň přitahuje i přespolní návštěvníky.Akce byla podpořena Programem POV Olomouckého kraje v rámci Mikroregionu Pobečví.

řemesla zbrojnošů - šití

Tučínský špekáček

V sobotu odpoledne se sjelo do areálu koupaliště v Tučíně spoustu příznivců trampské, bluegrasové, folkové a country muziky na již 6.ročník Tučínského špekáčku. V letošním roce se zúčastnilo 6 hudebních skupin a 3 country taneční skupiny. Celou akci zahájil starosta obce Jiří Řezníček a hned v úvodu zpříjemnily atmosféru svým vystoupením děti z taneční country skupiny Hanácké Prosének. Po nich pak jeviště ovládla skupina Neomluvená absence z Olomouce, která na úvod hudeních vystoupení předvedla své umění v méně známém a stylu folk rock, ale sklidila u početného publika aplaus. V čase střídání skupin na jevišti vystoupil se svým druhým pásmem opět Hanácké Prosének pod vedením Mgr. Jitky Gallasové. Druhá v pořadí vystoupila skupina Freďáci z Přerova. Po Freďácích vystoupily premiérově děti z country taneční skupiny Divoké růže z Tučína. I když tato skupinka dětí nemněla žádné zkušenosti z veřejných vystoupení svou roli zvládly na jedničku s hvězdičkou a vysloužily si velký aplaus publika. Po dětech následovala skupina Dostavník z Vysočiny, která se účastnila i finále Moravského vrabce a na vystoupení byly zkušenosti znát. Pak již vystřídali děti dospělci a své pásmo country tanců předvedla skupina Colorédo z Přerova. Klasická stará trampská muzika zazněla v podání skupiny Brzdaři z Olomouce a určitě pohladila každého příznivce trampské písničky a zvláště pak starší generace. Jediná skupina, která nedorazila, byly Bumbálci. Nic však neubralo na kvalitě a bohatosti programu špekáčku. Ba naopak skupina Tempo di Vlak z Ostravy vytvořila svým výborným vystoupením atmosféru, která zvedla z lavic přítomné návštěvníky, aby využily krásných písniček k tanci. Velkým aplausem musela skupina přidávat, aby se mohla rozloučit a uvolnit jeviště skupině Druhá míza ze Vsetína, která se postarala o příjemnou muziku v rytmu country až do popůlnočních hodin. Posezení s písničkou u kytary ale pokračovalo pod vyhřívaným altánem a tak někteří odcházeli až na první ranní autobus. Po celou dobu hořel v areálu táborák, na kterém si mohli zájemci opékat špekáčky, které děti dostávaly zdarma. Akce byla spolufinancována Olomouckým krajem a byla jedním z příjemných kulturních zážitků, které se v Tučíně konají.

Táborák na opékání

táborák

Hanácké Prosének

Neomluvená absence - Olomouc

opékání špekáčků

Freďáci - Přerov

Dostavník - Vysočina

Brzdaři - Olomouc

Tempo di Vlak - Ostrava

Divoké růže Tučín

vystoupení

Divoké růže v rozběhu

Colorédo Přerov

Parkoviště zaplněno

Dostavník na dostavníku

Začínáme i tancovat

Druhá míza - Vsetín

Dětský den

V sobotu se všude kolem Tučína honily mračna, ale organizátoři dětského dne se nenechali odradit a odpoledne se náves Na Rybníčku proměnila ve velké indiánské tábořiště. Naposledy byla tak velká skupina indiánů v Tučíně spatřena před dvěma léty na kácení máje. Tentokrát pořadatelé, SDH Tučín a rodiče s dětmi, zpříjemnili oslavu svátku dětí. Maminky vyrobily pro děti krásná trička s indiánskými motivy, v kterých celé odpoledne soutěžily. Nejdříve se u připraveného stolečku se zrcadly všichni namalovali jako správní indiáni a pak již vyrazit na stezku plné úkolů jako prolézt týpý a zapamatovat si obrázky, poskládat rozstříhaný obrázek indiána, závodit na dřevěných šemících, střílet ze vzduchovky či házet oštěpem. Také pravý indiánský tanec s pokřikem kolem ohníčku byl důležitým úkolem. Možná právě tyto šamanské tance odháněly mraky a zaháněly déšť. V závěru stezky prošly děti lanovým úsekem a v cíli si navlékli náramek s dřevěných korálků. Za splněné úkoly dostaly všechny děti odměny a perníkové medaile. V průběhu dne se děti mohly projet na koních nebo skákat na trampolíně či řádit na nafukovacím hradu, který byl k dispozici pro děti zdarma za přispění Olomouckého kraje a obce Tučín. Také vyzkoušet si jak se sedí v obrovském kombajnu či manipulátoru je zvláště pro kluky lákavou atrakcí, kterou poskytli pro děti zemědělci. Program byl díky pořadatelům pestrý a tak ukázka vyproštění zraněných z havarovaného vozidla v podání SDH Radslavice byla další zajímavou podívanou. Pro skryté talenty byla následující 1.Tučínschow možností předvést své zpěvácké nadání. Celkem z 23 přihlášených interpretů od 2 do 14 let věku porota zaslouženě udělila 23 prvních míst a tak se můžeme těšit na vycházející pěvecké hvězdičky. Taneční dovádění rozjela na parketu mašinka a za doprovodu tučínské zpěvačky Romany se rozjelo závěrečné veselí. Trošku nám parket smyl krátký déšť, ale to již nikomu nevadilo , neboť se všichni mohli ukrýt pod stan Mikroregionu Pobečví, a v klidu si vychutnat občerstvení z udírny od hasičů. Celý den byl příjemný a i přes hrozící mračna a nepříznivé předpovědi se vydařil. Za příjemně strávené odpoledne patří velké poděkování všem organizátorům, pro které byla největší a jedinou odměnou spokojené tváře osmi desítek přítomných dětí.

3amanské tance kolem ohně